wtorek, 18 września 2012

Bystrze...

... to według  Ciotki Wiki : miejsce w rzece w którym następuje lokalne przyspieszenie prądu wody. Może być ono spowodowane zwężeniem koryta rzeki, podwodnymi przeszkodami, zmianą  nurtu przejściem przez wypłycanie lub zakręt itp.
Dla mnie " Bystrze " to Akademicki Klub Turystyki Kajakowej działający przy AGH.  A działa od równo 40 lat. Klub znany jest w świecie ze swoich niezwykłych wypraw eksploracyjnych w najbardziej nieznane kąty naszej planety. Ich sztandarowym hitem sprzed wielu lat była wyprawa do Peru do najgłębszego nie zbadanego kanionu rzeki Coloca. Jako pierwsi w świecie przepłynęli tą rzekę pokonując nie byle jakie bystrze. To była wyprawa o której mówił cały świat. No a później wszelkie góry : Himalaje, góry Skandynawskie, Ameryka Łacińska, Stany Zjednoczone. Wszędzie tam gdzie rzeka w górach wyżłobiła jakikolwiek dołek, oni tam byli. I musieli przepłynąć kajakiem górskim. Ze swoich licznych wypraw górsko- kajakowych przywieźli niezliczone ilości zdjęć. Dzisiaj wystawę złożoną z tego materiału można oglądać na specjalnie przygotowanej wystawie fotograficznej.  Oglądając i czytając o ich wyprawach zastanawiałem się jak to możliwe że paru zapaleńców w czasach powszechnie uważanych za koszmarne, w stanie doprowadzić do wyjazdów w takie rejony świata. Po prostu komuna się ich nie imała. Z wyprawy do Stanów Zjednoczonych bodajże w 1986 roku w notatce SUKCES napisali że największym sukcesem w tej wyprawie było przekonanie notabli USA ( konsul i armia urzędników konsulatu amerykańskiego ) że tak kochają swój kraj mlekiem, miodem  i komuną płynący że na pewno wrócą wszyscy. I wyrwali konsulowi z gardła te wizy. Oczywiście wrócili wszyscy ! Bo takiego mleka i miodu  jak w Polsce by nigdzie nie znaleźli. Fantastyczny Klub, Fantastyczni ludzie, Świetna wystawa  !!! Polecam wszystkim górołazom, wodniakom górskim i wszystkim dla których dzisiejsza nazwa sporty ekstremalne coś mówi. Oni robili to 40 lat temu  !!!!! 

 " Kajakiem przez świat " wystawa fotograficzna na Placu Szczepańskim w Krakowie w 40 lecie istnienia Akademickiego Klubu Turystyki Kajakowej " Bystrze "  17.09.2012 r.

Strona wystawy  :   http://wystawa.bystrze.org/pl/2/Historia2 komentarze:

  1. Fajne zdjęcia i tekst. Pozwolisz że je puszcze dalej. Zwłaszcza ze na niektórych biega mój Krzysiek. Tomasz Jakubiec (organizator wystawy)

    OdpowiedzUsuń
  2. A i ważna informacja dla tych którzy nie zdążyli obejżeć wystawy na Placu Szczepańskim. W listopadzie będzie wystawiana na terenie Akademi Górniczo Hutniczej w Krakowie a w marcu 2013 roku podczas Spotkania Podróżników i Kolosów w Gdyni.

    OdpowiedzUsuń