środa, 3 stycznia 2018

Żubry

Przez cały pobyt w Białowieży powtarzał się jeden motyw Żubry !!!!  Wiadomo że jak jesteś w Krakowie musisz zaliczyć Wawel, w Gdańsku - Długi Targ i Neptuna, w Tatrach - Morskie Oko i Krupówki a w Białowieży... Żubra. To taki klucz Polaka - Szaraka. My co prawda nie z tych, ale pewnych rzeczy się nie ominie. Jak w Białowieży Żubra.
Żubrów ci tutaj dostatek bo w każdej knajpie czy sklepie sprzedają, ale nie o takiego żubra chodzi. Marzyła nam się wyrypa nad ranem, rowerkiem, do Puszczy i podglądanie zwierzyny. Niestety. Nie ten czas, nie ta pogoda. Jak nam wyłuszczył sprawę właściciel Miodowej, trzeba by przyjechać jesienią , najlepiej na rykowisko, wtedy można coś zdziałać. W środku sezonu zwierzęta ukryte głęboko w Puszczy, a jeszcze na dodatek wycinki drzew nie pozostawiały złudzeń.
Na wszystko jest jednak rada. Trzeba było podejść do Rezerwatu Pokazowego Żubrów. Nie mieliśmy daleko. Tuż za Miodową Kolonią szlakiem żółtym a później zielonym około dwóch kilometrów i już jesteśmy w Ośrodku.  Rezerwat pokazowy to rodzina żubrów z potomstwem osiadła na 27 hektarach wraz z innymi zwierzętami. 

Ścieżką , szlakiem żółtym, wśród potężnych drzew dochodzimy do Rezerwatu 


Po drodze możemy podglądać jak przyroda daje sobie radę bez ingerencji człowieka



Rezerwat dzięki Unijnym dotacjom przeszedł bardzo gruntowny remont a także dokonano w ostatnim czasie wielu inwestycji...


Na pierwszej polanie, pierwszy mieszkaniec Rezerwatu. To...jeleń...


Ale dalej już tylko znakomicie. To niezwykłe zwierze to Żubroń !!!  Krzyżówka Żubra z bydłem domowym.  







No i wreszcie na wielkiej polanie rodzina Żubrów dostojnie pasących się. Żubry w Białowieży wyginęły tuż po I Wojnie Światowej. Przez okres międzywojnia starano się restytuować Żubra z linii białowiesko-kaukaskiej. Dzięki prywatnej hodowli księcia w Pszczynie  i jego czystej krwi bykowi do końca miedzywojnia wyhodowano 3 sztuki czystej krwi żubra linii nizinnej i 13 linii białowiesko-kaukaskiej.   Na szczęście II Wojna Światowa okazała się dla hodowli łaskawa. Tuż po wyzwoleniu stado Żubrów w Białowieży wynosiło 17 sztuk. Eliminowano linię białowiesko-kaukaską starając się rozwijać czystej krwi linię nizinną, takiej jak od wieków zamieszkiwała Białowieżę. I to się udało. W 1952 roku wypuszczono pierwsze żubry na wolność do swobodnego rozmnażania się.Do roku 67 wypuszczono w ten sposób 38 żubrów po czym stwierdzono że to wystarczająca liczba do swobodnego życia tych zwierząt . Od tej pory w Białowieskim Parku Narodowym Żubry mieszkają swobodnie, oczywiście monitorowane przez ludzi. Przez dziesiątki lat rozbudowywano również hodowle tych zwierząt w innych regionach Polski np w Bieszczadach, Puszczy Niepołomickiej, Puszczy Knyszyńskiej czy na Pomorzu Zachodnim. W tej chwili w hodowlach otwartych i zamkniętych w całej Polsce żyje około 1500 żubrów 


Towarzysze rodziny Żubrów w Rezerwacie : dziki....


...sarny...


...wilki...


...jelonki...


Najważniejsze są jednak Żubry....





Niewzruszony jeleń z pięknym porożem jak nas witał tak i pożegnał...



Białowieża. Rezerwat Pokazowy Żubrów   10 sierpień 2017 r. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz